Spievaj ako profesionál.

 

Kto som aby som vám radila.

Volám sa Eva Bitto a spevu sa venujem už od detstva. Spievala som v rôznych projektoch a v roku 2002 som sa zúčastnila Tour Vaša Patejdla a jeho hostí, taktiež som spolupracovala so speváčkami ako Oľga Záblacká, Adriena Bartošová a iní.Bola som súčaťou hudobných televíznych šou projektov  Česko-Slovensko má talent a Hlas Česko-Slovenska .

Všetky skúsenosti a poznatky, ktoré vám chcem odovzdať, mám z dlhoročnej praxe a nechcem si ich nechávať pre seba.Preto sa teším, že  dnes môžem  niečo naučiť aj vás.

 

Bola som na tom tak isto ako ty.

Po dlhšom spievaní som mala sucho v hrdle, bolesť v krku a zachrípnutosť.Strávila som veľa času hľadaním videí na YouTube, až som raz objavila učiteľa,  majstra menom Seth Riggs.Učil spevákov ako Steve Wonder, Michael Jackson,  Bryan Adams, Lionel Richie, Michael Bolton, Madonna a mnoho ďalších.

Zaplatila som si online lekcie /ako lektor/ a absolvovala jeho kurz /cca 1000 dolárov/ , ale  neoľutovala som.Naučila som sa, v čom spočíva tajomstvo správneho spevu, v technike ktorá sa volá Mix Voice.Túto techniku som začala  používať v praxi a dosiahla svoj vytúžený cieľ – spev, aký používajú svetové hviezdy.

Je to už takmer 15 rokov, čo učím budúcich spevákov túto techniku a dosahujú s  ňou výsledky.

 

Vznik hlasu.

Ľudský hlas vzniká v hrtane /Larynx/ rozkmitaním hlasiviek prúdom vzduchu z pľúc. Pri dýchaní sú hlasivky od seba vzdialené a prúd vzduchu medzi nimi voľne prúdi. Pri fonácii /rozprávaní/ sa k sebe približia sťahom hrtanových svalov. Následne pri výdýchu sa pod hlasivkami zväčší tlak vzduchu, čím ich roztvorí. Keď tlak vzduchu klesne, hlasivky sa k sebe priblížia a celý cyklus sa znova a znova opakuje.

Rytmickým oddeľovaním a približovaním hlasiviek sa otvára a zatvára hlasová štrbina a tieto vibrácie spôsobujú vznik tzv. primárneho tónu, ktorý však ešte nemá vlastnosti výsledného zvuku ľudského hlasu.

Je slabý a nevýrazný. Svoju špecifickú farbu a intezitu nadobúda až vniknutím do rezonačných priestorov.

 

   Hlasivky

(savce) – dve membrány s nastaviteľnou šírkou štrbiny, cez ktorú prúdi vzduch Frekvenčné spektrum závisí na dĺžke hlasiviek (12 mm – 18 mm) a ich napínaní.

 

 

 

Ako vzniká tón?

Na tvorbe tónu sa podieľajú 2 faktory: vibrácie hlasiviek a rezonancie.

1.Vibrácie.

Vzduch, ktorý vydychujete z pľúc prechádza cez hlasivky a tie nám vytvárajú tóny.

Nato aby ste vyprodukovali kvalitný tón nepotrebujete veľké množstvo vzduchu. Dokonca aj pre silný tón, malá čiastka vzduchu, ktorú potrebujete, postačí nato aby ste rozvibrovali hlasivky. Nie viac a ani menej, ale tak, aby váš tón bol vyprodukovaný bez akejkoľvek námahy.

2.Rezonancie.

Tón sa ďalej upravuje a zosiluje tým, ako prechádza cez rezonančné dutiny /hltan a hrtan/. Najdôležitejší a zároveň najdlhší rezonančný priestor je hltan. Delí sa na 3 časti.

 

 

 

     Nasopharinx-Nosohlatan

 

      Oropharinx-Ustny Hltan

 

Laryngopharinx-Hrtan Hltan

 

 

 

 

     Hlasové registre.

Hrudný hlas.

Rezonuje-znie hlavne v hrudi,v ustach.Obvykle hovorime v tomto registri, hlasivky vibruju po celej svojej dlzke.

Hlavový hlas.

Rezonuje hlavne v hlave, najvyzsia cas prirodzene hlasu.Hlasivky su zazipovane na 2/3 svojej dlzky, ponechavajuc 1/3 na vibrovanie.

Stredný hlas-Mix.

Zmiesanie hlavneho a hrudneho hlasu, najkomercnejsie pouzivany hlas pri vokalnej produkcii. Pocitovo ho vnímame v okolí nosa/Faryngeal/.Každý človek má iný rezonančný systém, čo robí jeho hlas jedinečným.

Vocal fry-Brumendo.

Je neobvyklý, pouzivany pri basovom spievani, vytvoreny najnižší možný zvuk, hlasivky vibruju extréme pomaly..

Falset.

Najslabší zo všetkých hlasov koordinatorov, ma tendenciu zniet vzdušne a chýba mu hlbka a zvuk.

Pištalový register.

Dalši neobvyklý register, hlavne v ženskom hlase ale možný aj v mužskom, hlasivky su zazipované skoro na celu svoju dlžku, ponechávaju maličký otvor na vibraciu.

 

Dýchanie.

Spevácke dýchanie je veľmi relaxačný proces.

Keď sa zhlboka nadýchnete, bránica, ktorá je pod pľúcami sa posunie nižšie , až na pozíciu žalúdka. Pri výdychu vám sval, ktorý sa volá bránica pomáha kontrolovať množstvo vzduchu, ktoré vytláčate do hlasiviek.

Správne dýchanie je pre spev veľmi dôležité.

Nepotrebujete nijaké špeciálne cvičenia na posilnenie dýchacích svalov. Vaša bránica a ostatné medzirebrové svaly sú na spievanie dostatočne silné.

Dýchanie rozoznávame:

Hrudné (hrudník sa rozširuje a nadvyhuje).

Brušné, kedy hrudník sa pri nádychu nezdvíha, iba sa rozšíri a brušná stena sa vypne dopredu.

Kombinované brušno-hrudné (hrudník sa rozširuje obidvomi smermi, brušná stena sa vypne dopredu).

Najefektívnejší spôsob dýchania pri speve je nádych ústami a zároveň nosom, kde využívame celú kapacitu pľúc, čiže kombinovaným dýchaním.

Jednoducho povedané ́ ́správny nádych je kľúčom k správnemu spievaniu ́

Základné princípi speváckeho dýchania:

Pokojný nádych, zdvihnutie mäkkého podnebia, nie príliš dlhé zadržanie vzduchu a plynulé vypúštanie dychu počas spievania tak, aby tón počas celej dĺžky trvania bol podporený dychom. Pri silnom spievaní nepotrebujete viac vzduchu, ako si veľa ľudí myslí. Stačí vám práve tak veľa, ako keď spievate jemne, ale potrebujete viac tlaku z brušných svalov.

Praktické cvičenie:

Položte si ruku na brucho a nadýchnite sa zhlboka. Vaše brucho by sa malo rozšíriť smerom pred seba a ramená by sa nemali zdvíhať. Ak nemáte istotu, či dýchate správne, ľahnite si na zem, položte si na brucho knihu a dýchajte tak, aby sa Vám kniha dvíhala smerom hore a naspäť výdych dole do vodorovnej polohy. Toto dýchanie si vyskúšajte v stoji v spievaní hlásky na jednom tóne, prípadne napodobnite zvuk sičania hada. ́ ́sssssssssssss ́ ́. Snažte sa vydržať minimálne 30 sekúnd.

 

 

 

Hrtan pri speve.

Väčšina spevákov sa snaží pri speve zapájať svaly, ktoré sú ale určené na prežúvanie, hltanie a dýchanie.

Týmito svalmi nútia nesprávne ovládať hlasivky, zvyšovať tóny, hlasitosť alebo kvalitu tónov.Tieto svaly nazývame vonkajšími svalmi.

Iba keď je hrtan v relaxačnej polohe, môžu hlasivky pracovať správne a vytvárať správny tón.

To znamená, že pri rozprávaní a spievaní nezapájate vonkajšie svaly. Ćiže váš hrtan je uvolnený a to je presne tá poloha, ktorú pri speve potrebujete.

Takže keď spievate, máte mať natoľko uvolnené svalstvo, ako pri rozprávaní.

Každé zasahovanie vonkajších svalov pri vytváraní tónu vám spôsobí iba problémy, alebo dokonca bolesť.

 

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *