Cvičenie Ú-Seth Rigs-tercie

Cvičenie -Ú- na zníženie hrtanu.

https://youtu.be/BoUFUsFA0QM

Popis.

Cvičenie, ktoré napr.používal Michael Jackson vždy pred vystúpením a mnoho dalších spevákov.

Veĺké percento začínajúcich spevákov sa snaží spievať vysoké tóny  tlačením a dvíhanim hrtana. Vy sa budete učíť presný opak.  Budete hrtan znižovať.  Ako?  Použite svaly pod hrtanom na zníženie hrtanu ako keby ste zívali. To vám pomôže skrátiť a stenšiť hlasivky, a tak budete pripravení dosiahnuť vysoké tóny.

Ak bude cvičenie vykonávané správne,  budete schopní spievať od najhlbších tónov v hrudnom hlase až po najvyššie tóny v hlavovom hlase.  Snažte sa spievať stále so spojenými hlasivkami, aby vám vo výškach hlas nepreskočil do falsetu. To nie je ľahké, preto cvičenie opakujte často a denne minimálne 15 minút. Po čase si vaše hlasivky navyknú na skracovanie a stenšovanie aj bez pomoci znižovania hrtana.

Nesnažte sa vo vysokých tónoch spievať silno, ale so spojenými hlasivkami.  Sila tónu príde postupne. Spievajte, ako keby ste rozprávali, najprv si povedzte dlhé  ÚÚÚ a potom to dajte do tónov. Samohláska Ú znie vzadu na mäkkom podnebí a ako spievate do vyšších tónov,  tak vám  hlas postupne prechádza  viacej do nosa a do  hlavy. Pre zjemnenie hlásky U môžete jemne pridať viac vzduchu UH. Bude sa vám spievať ľahšie.

Cvičenie.

Najprv si cvičenie vypočujte a v druhej časti spievajte sami, opakujte viacej krát. Neskoršie, keď cvičenie budete vedieť spievať s ľahkosťou, skúste si spievať pesničky na samohlásku Ú. Tóny by ste mali cítiť v nose,a ako postupne prechádzate do vyšších tónov,  znížte hrtan -zívnutím- ,alebo pridajte ako keby- detský plač- a tiež dajte do spevu tlak z bránice. POZOR! Nie však  tlak bradou a ani hrtanom.

 

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *