Spievanie bez námahy-Bel Canto.

Svaly tváre.

Väčšina spevákov spieva s veľkou dávkou nadmerného tlačenia. Keď spevák prvýkrát zažije  spev bez námahy hrdla, často poznamená, že spievať s takou ľahkosťou určite nemôže byť správne. Prosím pochopte, že úsilie a napätie hrdla nerobia lepší spev.

Ak pri spievaní vyzeráte utrápene, je pravdepodobné, že aj vy budete znieť utrápene (a vaše publikum sa môže cítiť tak isto.). Ak nemôžete spievať bez grimasy alebo tvárí, pravdepodobne to naznačuje, že musíte prehodnotiť svoju techniku.

Vypuklé žily na krku, zdvíhanie obočia, zamračenie, vyčnievajúce čeľuste, trúbkové pery, zvráskavený nos... to všetko sú nežiaduce napätie v tvári, ktoré speváci bežne majú. Nielenže je neatraktívne pozerať sa na tieto skrútenia, ale aj zvuk je takmer vždy škaredý. Nechcete škaredý zvuk, chcete krásne spievať.

To, ako vyzeráte, keď spievate, často odráža to, ako zniete. Naučte sa cvičiť pred zrkadlom. Spievajte s príjemným výrazom na tvári. Keď spievate, vaša tvár by mala pôsobiť jemne a prirodzene. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, nie je potrebné, aby ste otvorili ústa, aby ste dobre spievali. Čím prirodzenejšie a voľnejšie sú vaše ústa, čeľusť a tvár, keď vokalizujete, tým lepší bude váš tón.

Napätie jazyka.

Váš jazyk je veľmi silný; naučte sa vyhýbať tomu, aby to bol pri spievaní príliš napätý. . Môj prvý hlasový učiteľ ma vždy naučil držať jazyk voľný a „zavesený“; povedal: „Nechaj špičku jazyka, aby spočívala na línii ďasien dolných zubov“ (poznámka: to je pokoj, nie vystrčenie dopredu).

Keď spievate, majte jazyk položený a voľný, týmto spôsobom vám môže pomôcť pri prirodzenom a spontánnom vytváraní samohlások a spoluhlások, no zároveň zostane bez akéhokoľvek nadmerného napätia, ktoré by mohlo narušiť krásny tón. Vyhnite sa bežnej chybe spievania so stiahnutým, stlačeným a/alebo napätým jazykom. To má vždy za následok nepríťažlivú kvalitu tónu a môže prispieť k únave hlasu.

Dýchanie bez námahy.

Odlahčený spev  ide ruka v ruke s dýchaním bez námahy. O dýchaní sa učí toľko nezmyslov, ktoré prispievajú k veľkému napätiu v speve. Dýchanie pre spev je rovnako prirodzené ako dýchanie pre rozprávanie. Najlepší spôsob, ako sa naučiť dobre dýchať pri speve, je naučiť sa stáť. Ak máte dobré držanie tela, vaše dýchanie sa o seba v podstate postará samo.

Naozaj nepotrebujete veľa dychu, aby ste dobre spievali. V skutočnosti, ak ste schopní spievať na „nevyhnutnom minime“ dychu, váš tón je zvyčajne veľmi krásny. Dýchanie by nikdy nemalo byť napäté, ani silné. Pamätajte, že všetky spevácke cvičenia sú dychové cvičenia. Jediné dychové cvičenia, ktoré sú užitočné, sú tie, ktoré vás naučia dýchať prirodzene, bez nadmerného napätia a umožňujú vám spievať v malom prúde dychu. Podpora dychu je niečo, čo si časom prirodzene vybudujete dobrým spievaním. Dobré dýchanie, ako všetky aspekty dobrého spevu, nie je nikdy násilné ani násilné a vždy zostáva voľné a ľahké.

Odlahčený spev bez tlačenia je krásny spev.

Z napätého nástroja nikdy nevyšiel žiadny krásny tón. Aj keď je pravda, že speváci sú ako športovci, atletický aspekt spevu je niečo, čo sa buduje postupne, časom. Pri spievaní by ste nikdy nemali mať pocit tlačenia alebo nadmerného úsilia. Spev, ktorý znie krásne pre poslucháča, je úžasný aj pre speváka.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *