rezonancia Falset

Pozri si video ako správne používať v rezonancie v piesni.

Falset.

Čo je falzet? Sú falzet a hlavový hlas to isté?

Sú si veľmi podobné! Súčasné chápanie falzetu je, že je to voľnejšie forma hlavového hlasu.. V hlavovom hlase aj vo falzete sú hlasivky natiahnuté, dlhé a tenké.

 Ale vo falzete hlasivky o niečo otvorenejšie ako pri hlavovom hlase. Výsledný zvuk je ľahký, tenký a vzdušný.

Niektorí speváci zastávajú názor, že ženy majú „hlavový hlas“, zatiaľ čo muži majú ako hlavný horný register „falzet“. Ako je vysvetlené vyššie, sú to skutočne rovnaké funkcie hlasiviek, ale s rôznymi úrovňami kompresie, hlasivky sú otvorené.


Falsetto v taliančine znamená „trochu falošné“. Vytvára sa len s okrajmi hlasiviek, ktoré sú roztiahnuté, a nie s použitím celých halsiviek a je nasadený oveľa vyššie, než je normálny rozsah pre mužského speváka. Má tiež hlučnú alebo dýchajúcu kvalitu, nie úplne rezonančnú a zahŕňa náhlu zmenu v registri. Z týchto dôvodov mnohí hlasoví učitelia považujú tento typ spevu za falošný alebo dokonca nezdravý, pretože môže viesť k únave hlasu a ubrať z hladkej, plynúcej hudobnej frázy, ktorá je v mnohých druhoch hudby žiaduca.

Ako vytvoríme Falset..

Ako spievať vo Falsetto

Je dôležité zvážiť, ako vzniká váš hlas a prečo sa váš hlas mení, keď sa rozhodnete naučiť sa spievať vo  falzete. Dve hlavné svalové skupiny ovládajú vaše hlasivky; jedna skupina ich  skráti a jedna ich natiahne.

Aby ste pochopili, ako vaše hlasivky ovplyvňujú zvuk a výšku vášho hlasu, predstavte si strunový nástroj. Pevnejšie a tenšie struny vytvárajú vyšší zvuk. Ak chcete vytvoriť falzetový spev, musíte svoje hlasivky natiahnuť, aby boli tenšie a dlhšie.

Prvým krokom je relaxovať; tým zaistíte, že svaly potrebné na ovládanie vašich hlasiviek nebudú preťažované. Uvolnite si každú časť úst. Potom vydýchnite a teraz do výdychu dajte tón.Pokračujte do vyšších tónov. 

 Kde sa používá  Falset ?

Falsetový spev je bežný najmä vo svete populárneho spevu. Divákov priťahuje  kvalita zvuku a speváci majú radi iný rozsah, ktorý môžu preskúmať.


'Stayin' Alive od Robina Gibba, 'Big Girls Don't Cry' od Frankieho Valliho a 'Don't Stop 'til You Get Enough' od Michaela Jacksona sú dobrými príkladmi spevákov, ktorí pre dramatickú príťažlivosť použili falzet. Speváci v pozadí v skladbách 'Big Girls' a 'Stayin'Alive' používajú svoje prirodzené hlasy, takže keď hlavný spevák náhle prejde do vysokého falzetu, vytvorí to kontrast a dodá piesni prvok vzrušenia a dokonca prekvapenia, ktoré dokážu. pridať do svojho umeleckého arzenálu.


Falsetto sa nachádza aj v klasickom svete. Tradičné anglické mužské a chlapčenské zbory majú zvyčajne mužský altový part, ktorý používa falzet. Falsetto umožňuje spevákovi použiť čistejší - niekto by povedal čistejší - zvuk s veľmi malým vibrátom a lepšou intonáciou (výškou). To uľahčuje spievanie hudby napríklad z obdobia renesancie, kde sú rovnejšie tóny štýlovejšie.


Falset-Falošný hlas.


Falošný“ hlas


Falsetto je rozšírením našeho bežného hlasového rozsahu. Slovo falzet sa vzťahuje na „falošný“ hlas, ktorý sa nazýva preto, že hlas používa iba časť hlasového aparátu v našich hrdloch, a nie úplný vibračný zvuk používaný pri bežnom speve a hovorení.


Normálne hlasové zvuky, ktoré vydávame, sú vytvárané vibráciami našich hlasiviek . Tieto drobné záhyby sú riadené zložitým systémom svalov a chrupaviek v hrdle.


Hlasivky fungujú v podstate podľa rýchlosti pohybu vzduchu alebo tlaku z pľúc. S väčším tlakom vzduchu budú hlasivky vibrovať rýchlejšie a budú produkovať vyšší tón. 


Ale ak použijete iba okraje hlasiviek bez toho, aby ste nechali vibrovať celý mechanizmus, potom môžete dosiahnuť ten vysoký, plynulý zvuk, ktorý je vaším „falošným“ hlasom – vaším falzetom.

Ako používajú Falset   spevácke idoly?

Použítie Falsetu-Bee Gees

Použitie Falsetu.

Cvičenie na Falset -Muži.

Cvičenie- Ney Ney  -Muži.

Toto cvičenie je velmi používané v popovej a rockovej  hudbe.Zvuk ,ktorý vychádza s Pharingealu je silný a prierazný bez namáhania hlasiviek.

Najprv si vyskúšajte dlhé HMM,cítite ako vám to znie v nose a teraz pridáte NEY.

Snažte sa aby vám všetky tóny zneli v jednom bode tam kde vám znelo  HMM.Ako prechádzate do vyššich tónov spievajte  najprv slabšie,ale zo spojenými hlasivkami aby vám tón nepreskočil do falsetu.Neskoršie pridáte silu  pomocou bránice-brucho tlačíme smerom von.



Cvičenie na Falset  -Ženy.

V prípade záujmu o naš online kurz spevu, kde sú vysvetlené hlasové rezonancie a ich použitie v praxi, klikni na link:

https://www.vyukaspevu.sk/rezonancie/

KONTAKT:

                                       https://www.vyukaspevu.sk

                                       vyukaspevu1@gmail.com