MIX HLAS

Pozri si video ako správne používať  rezonancie v piesni.

Mix(Stredný Hlas,Pharingeal, Nosohltan.

Mix,Pharingeal,alebo Nosohltan.

Je rezonancia, ktorá nám skutočne pomáha znížiť hlavový hlas do nižších tónov a zvýšiť hrudný hlas do vyšších tónov.

Je mnoho benefitov, ktoré ma Pharyngeal -Nosohltan.

 1.-   Pharingeal nám spája hlasové rezonancie.

Pretože hrudná a hlavová rezonancia sú od seba vzdialené, potrebujeme niečo na prepojenie týchto 2 rezonancií a to je presne Pharyngeal rezonancia. Keď ju neviete používať tak sa deje to, že vám hrudný hlas vo vyšších tónov preskočí do falsetu, ktorý je slabý a tenký a to nechcete.Potrebujete  prejsť do hlavového hlasu a na to nám slúži pharyngeal, alebo nosohltanová rezonancia.

  2.-   Je to stredná rezonancia medzi hrudným a hlavovým hlasom.

     Používanie pharyngeal rezonancie je ako hlasová terapia. Pomáha nám spievať s oveľa menšou námahou.

 3.-    Pharyngeal rezonancia nám pridáva viac farby a charakteru jemného chrapľavého tónu, vďaka čomu  je hlas oveľa zaujímavejší.

 4.-    Pharyngeal rezonancia nám vytvára dojem maximálne silného hlasu, pretože sa nám spájajú 3 rezonancie na jednom mieste.

  5.-   Pharyngeal rezonancia nám umožňuje využiť všetky vnútorné priestory, ktoré robia náš  hlas bohatým, jedinečným a kompletným.

  6.-   Ďalším porozumením pre vás môže byť predstava že máte v hlave inštrumentálny nástroj-trúbku. Trúbka ma veľmi silný, prenikavý tón.

Našou úlohou je nájsť, koľko pharyngeal rezonancie vieme zo seba dostať, ako ju použiť v rôznych hudobných žánroch a v štýloch, ktoré chceme spievať.


Prečo sa to volá Mix (Stredný)Pharingeal hlas ?

Túto Rezonanciu,alebo Register voláme  Mix ,pretože doslova mixujeme Hrudný a Hlavový hlas.

Môžeme použiť takzvaný -Ťazký Mix- 50% Hrudného hlasu a 50% Hlavového hlasu,alebo -Lahký Mix-75% Hlavového hlasu a 25% Hrudného hlasu.

Záleží to od výšky tónu,aký žáner chceme spievať a hlavne od vyspelosti speváckej techniky. Táto technika vyžaduje  veĺa cvičenia a praxe.

Všetky spevácke hviezdy túto techniku perfektne ovládajú,pretože od detstva mávajú lekcie spevu s učitelmi,ktorý túto techniku učia..

Ako vytvoríme Mix hlas..

Príklad- stredný tón E/tenor/ je posledným tónom hrudného rozsahu. Zaspievate ho napríklad 50% hlavovým a 50 % hrudným hlasom.

Kľúčom je naučiť sa znižovať hlavový hlas na úroveň hrudného. A to všetko musí mať ľahký priebeh. Spieva sa v ňom veľmi ľahko a úplne bez námahy. V niektorom hudobnom štýle môžete použiť hlavový, mix a hrudný hlas ako kombináciu všetkých troch, čo však vyžaduje veľa cvičenia a praxe.


 Potrebujem spievanie v Mixe(Strednom) hlase?

Svetoznámy učitelia ako napr.: Ron Anderson, Seth Riggs alebo Brett Meaning vysvetľujú, že správne spievanie je v mixe.

Spievanie v mixe používajú všetci známy svetový speváci ako napr. Steve Wonder, Brian Mc Knight, Alicia Keys, Christina Aquilera, Beyonce a iní.

Mixovanie hlasu je pre speváka nevyhnutné. Je to správny spôsob spievania používaný v rôznych hudobných štýloch

Ak by ste si  vôbec nič nemali pamätať, tak určite si zafixujte túto informáciu do vášho podvedomia-

Netlačíte hrudný hlas hore, ale tlačíte hlavový hlas dole, a postupne ho mixujete s hrudným hlasom, čo pre poslucháča vytvára dojem, že vám vysoké tóny znejú plným hlasom.

 Musím stále trénovať Mix hlas ?

 Absolútne! Tréning Mix hlasu  je základ celého spievania a používa sa v každom hudobnom štýle.

Prečo sa  táto rezonancia  volá Pharingeal,alebo Nosohltan?

Pharingeal je rezonancia,ktorú používame na prechod z hrudného hlasu do hlavového hlasu.

Pharingeal je doslova dutina ,ktorá sa nachádza v oblasti  nosohltanu.

Už stará talianská operná škola používala Pharingeal  hlas.Starí majstri učili, že tento mechanizmus pomáha zapojiť iba tie vnútorné svaly hlasiviek a tým pádom sa spoja len velmi jemne na okraji.

Tento stredný hlas bol nazývaný "Witch Hlas" Mezzo Falso, strednú Falsetto a mnoho ďalších mien.Rozvoj tejto časti hlasu poskytuje spevákovi veľké množstvo flexibility, slobody a moci.

Pharingeal je časť hlasového mechanizmu,ktorú ked sa naučíte používať využijete v celom svojom hlasovom rozsahu.

Je veľmi dôležité, aby ste pri práci v tejto oblasti hlasu správne trénovali. Nájdite učiteľa, ktorý má odborné znalosti v práci s Pharyngeal. 

Pharingeal treba cvičiť pomaly a metodicky bez  zapájania hrdla.  Postupom času budete  mať vyvinutý veľmi silný, všestranný, flexibilný a krásny hlas.

Ako používajú Pharingeal  hlas spevácke idoly?

Použítie Pharingealu v hrudnom hlase-A.Bocelli

Použitie pharingealu v hrudnom a hlavovom hlase.

Cvičenie na Pharingeal  - Ney Ney -Muži.

Cvičenie- Ney Ney  -Muži.

Toto cvičenie je velmi používané v popovej a rockovej  hudbe.Zvuk ,ktorý vychádza s Pharingealu je silný a prierazný bez namáhania hlasiviek.

Najprv si vyskúšajte dlhé HMM,cítite ako vám to znie v nose a teraz pridáte NEY.

Snažte sa aby vám všetky tóny zneli v jednom bode tam kde vám znelo  HMM.Ako prechádzate do vyššich tónov spievajte  najprv slabšie,ale zo spojenými hlasivkami aby vám tón nepreskočil do falsetu.Neskoršie pridáte silu  pomocou bránice-brucho tlačíme smerom von.Cvičenie na Pharingeal  - Ney Ney  -Ženy.

Pozri si náš video online kurz, ktorý sme vytvorili práve pre teba.

https://www.vyukaspevu.sk/rezonancie/

KONTAKT:

                                       https://www.vyukaspevu.sk

                                            vyukaspevu1@gmail.com