Pozri si video ako správne používať v rezonancie v piesni.
Vysvetlenie rezonancii a ich použitie v piesni.
Čo su rezonancie? -sú to priestory kade prechádza ludský hlas a kde sa hlas zosiluje.Hlas vznika v hlasivkách kmitaním hlasiviek,ale je slabý a preto ho potrebujeme posunúť do priestorov v našich ústach, v nose a v hlave kde sa zosilujú.Priestory ,alebo dutiny nazývame Rezonanciami.
Mame 3 základné Rezonancie.
-Hrudnú rezonanciu-hlas nám zie v hrudi a v ústach-používame na hlboké tóny-tiež nazývané Hrudný register,alebo Hrudný hlas.
- Hlavovú rezonanciu-hlas nám znie v hlave -používame na vysoké tóny-tiež nazývané Hlavový register,alebo Hlavový hlas.
- Nosohltanovú rezonanciu-hlas nám znie v nose -používame na prepojenie hrudnej a hlavovej rezonancie -nazývany Mix register,alebo Stredný hlas,alebo Pharingeal.
-Byť dobrým spevákom znamená ovladať techniku rezonancii a plynulo nimi prechádzať ,to vytvára v poslucháčovi dojem,že spevák má velký rozsah.
Počuli ste už o Vocál fry po slovensky-Brumendo? Aj keď tento termín nepoznáte, určite ste už počuli ľudí hovoriť a spievať pomocou Brumenda. Čo to teda je a kedy by ste to mali použiť? Pokračujte v čítaní, aby ste to zistili!
Brumendo je viac ako vokálny efekt alebo technika. Je to vlastne najnižší register ludského hlasu, na internete ho nájdete pod názvom vocal fry.
Brumendo vzniká vtedy, ak sú hlasivky veľmi uvolnené. Ak do hlasiviek prúdi malé množstvo vzduchu a slabý tlak,začnú pomaly vybrovať.Ak by ste tento tlak vzduchu zvýšili o niečo viac,dosiahnete uplné spojenie hlasiviek a tým pádom prejdete do hrudného hlasu.
Brumendo má jemný chraplavý zvuk,je to sposobené tým,že vzduch nerovnomerne prechádza hlasivkami. Je to prvý zvuk,ktorý vydáte,ked sa zobudíte.
Ak ste sa niekedy pokúsili vytvoriť zvukový efekt pomaly vŕzgajúcich dverí, možno ste už našli svoje Brumendo! Ak nie, vyskúšajte nasledujúce:
1. -Povedzte slovo „Hmm“, ako keby ste sa pokúšali myslieť na odpoveď.
2. -Teraz povedzte „Hmm“ tak nízko, ako môžete. Ak začnete vydávať nízky chraplavý zvuk, tak robíte Brumendo..
3.- Držte zvuk „Hmm“ a uvoľnite hrdlo, aby vzduch stále prechádzal.
4.- Akonáhle zistíte, že viete urobiť vŕzgavý zvuk,pridajte samohlásku ÁÁÁ -Ukážka mp3
5.-Experimentujte s rôznymi samohláskami!
Budeme cvičiť Brumendo na samohlásku ÉÉÉ.
1.-Najprv si len vydýchneme s úplne uvolnenými hlasivkami.
2.-Pridáme samohlásku ÉÉÉ.
3.-Pridáme tóny.
4.-Snažíme sa aby nám znel zvuk ako ked' vr'zgajú dvere tak ako to počujete na Mp3.
5.-Cvičenie opakujeme viackrát.
6.-Cvičíme denne aspoń 15min.
Brumendo je možné použiť pri hlasových cvičeniach, ktoré vám pomôžu:
1. Rozšíriť svojhlasový rozsah smerom nadol : použite Brumendo v najnižších tónoch pod vašim hrudným hlasom.
2. Brumendo pomáha udržať prepojenie do zmiešaného hlasu-Mixu alebo do hlavového hlasu: posunutím z Brumenda do vyššieho tónu mixu alebo hlasu hlavy zvýšite silu a hlasitosť v tomto rozsahu.
3. Brumendo je tiež často používané v súčasnej popovej, indie, alternatívnej ,rockovej,country hudbe. Často sa používa na vyvolanie emócií, zjemnenie nástupu slov a pridanie jedinečného zvuku. Skúste pridať nejaké Brumendo na začiatku alebo na konci frázy.
4.Na Brumendo sa potrebujete naučíť dávať málo vzduchu a to je podmienka na dosiahnutie vysokých tónov.
Jeden z najznámejších príkladov Brumenda (pre moju generáciu) je prvý riadok piesne „... Baby One More Time“ od Britney Spears. Skúste si zaspievať frázu od Britney „oh baby, baby“, a to sa nezaobíde bez intenzívneho používania Brumenda.
Brumendo samozrejme nie je vždy také nápadné. Mnoho spevákov ho používa na dosiahnutie efektu jemného chraplavého tónu.
Ako každá iná vokálna technika, aj Brumendo sa dá prehnať! Uistite sa, že zvuk netlačíte nasilu: pamätajte si, že Brumendo by malo byť úplne uvoľnené, nemalo by byť dotlačené. A nakoniec, buďte vkusný, pokiaľ ide o používanie Brumenda. Používaním v praxi sa postupne naučíte kedy a kolko je vhodné ho použiť.
Video č.7-Cvičíme brumendo-najprv si pozrite ako to spieva speváčka a v druhej časti videa spievate vy.
Cvičte to aj s podkladom mp3,ktorý ste dostali ku kurzu,mp3 si stiahnite do mobilu aby ste mohli kdekolvek a kedykolvek cvičiť.Mp3 podklad je pomalší ako originál,takže sa možete lepšie sústrediť na váš spev.Zatial necvičte dalšie lekcie,cvičte len Brumendo na samohlásku á.
Cvičte to minimálne týždeń,každý den. 20min. Ked máte pocit,že vám to ide skúste si spievať ine melódie,tiež na samohlasku á.
Potom prejdite na ďalšie video.
Video č.8
Brumendo slova.Keď ste si istý, že vám nerobí problém samohláska á ,začnite cvičiť podla videa brumendo s textom.Cvičte s podkładom mp3 viacej dní,potom skúste iné piesne,avšak vždy najprv v pomalom tempe,postupne zrychlujeme.
Po určitom čase,napr,keď si prejdete celý kurz,vráťte sa zasa na začiatok,na brumendo a prejdite si túto techniku,tak isto to robte aj s ostanými lekciami.
Vaša úloha: Naspievajte si 2-3 melodie brumendom napr.na mobil a pošlite nám ich na vyukaspevu1@gmail.com My vám dáme odpoveď,poprípade kto bude chcieť,tak mu tú melódiu naspievame a pošleme.
Teraz skušajte spievať sami s mp3 podkladom.