Hrudný Hlas

Pozri si video ako správne používať  hlasové rezonancie v piesni.

Hrudný Hlas

Termín „Hrudný Hlas“ označuje register, v ktorom väčšina ľudí hovorí a spieva nízke až stredné vysoké tóny. Hrudný hlas je charakteristicky plný a silný, s prirodzene vyššou hlasitosťou a teplým, bohatým tónom.

Prečo sa to volá Hrudný hlas, má to niečo spoločné s hrudou?

Áno! Ale hrudník nemá v skutočnosti nič spoločné s produkciou hrudného hlasu.

Dôvod, prečo sa to nazýva „hrudný“ hlas, je ten, že keď hovoríte alebo spievate vo svojom dolnom registri, môžete v hrudnej dutine cítiť  rezonanciu (alebo vibrácie).

Pojem „hrudný hlas“ sa používal už v 13. storočí, teda dosť dlho predtým, ako si ľudia mohli vizuálne predstaviť hlasivky v akcii. Niektorí speváci a učitelia uprednostňujú výraz „plný hlas“, alebo Hrudný register

Ako vytvoríme hrudný hlas..

V hrudnom hlase,alebo "registry" sú dominantné svaly TA (tyroarytenoidné). Toto je svalový pár, ktorý spája hlasivky. Spojením hlasiviek pomocou týchto svalov vytvoríme hrudný hlas.

Pri speve v produkcii dominantnej TA (niekedy sa hovorí „hrudný register“, „ dochádza k zhrubnutiu a skráteniu hlasiviek. Hlasivky kmitajú po celej dĺžke  a dlhšiu dobu zostávajú pevne v kontakte. 


Ako viem, že spievam v hrudnom hlase?

Najľahšie je cítiť túto vibráciu tak,že položíte  jednu ruku na hruď a poviete silným, plným hlasom: „Ahoj, rád ťa spoznávam.“ Mali by ste cítiť vibrácie v hrudníku! Teraz si vyberte niečo ľahké na spievanie v takom nízkom rozsahu ako hovorené slovo.. Ak stále cítite vibrácie v  hrudníku, je pravdepodobné, že stále spievate v  hrudnom hlase.!

Experimentálne spievajte hlasom čo najvyššie a všimnite si, ako sa vibrácie vo vašom hrudníku výrazne znižujú alebo úplne zmiznú.

Vyskúšajte si  cvičenie Ba Ba podla Mp3 nižšie..

 Musím stále trénovať hrudný hlas ?

 Absolútne! Tréning hrudného hlasu  pomáha posilniť        koordináciu vašich svalov TA, ktoré spájajú hlasivky. Pomôže to tiež posilniť váš mix a hlavový hlas !

Majú muži širší rozsah v hrudnom hlase ako ženy?

Áno, zvyčajne majú. Basy a barytóny používajú hrudný hlas takmer vždy.  Tenor a altos používajú kombináciu hrudníka, mixu a hlavového hlasu. Sopranisti používajú najmenšie množstvo „plného“ hrudného hlasu, častejšie spievajú mixovaným a hlavovým hlasom.


Všetko uvedené, každý typ hlasu by mal v celom registri uplatniť svoj plný hlasový rozsah, aby získal maximálnú, silu a flexibilitu!

Ako používajú hrudný hlas spevácke idoly?

Cvičenie na hrudný hlas Ba Ba-Muži.

Cvičenie Ba Ba  -Ženy.

Pozri so tiež náš online kurz , ktorý sme vytvorili práve pre teba.

 https://www.vyukaspevu.sk/rezonancie/